poniedziałek, 15 września 2014

Fotografia w podczerwieni



Fotografia w podczerwieni

Co jakiś czas zdarzają się w naszym serwisie zlecenia demontażu filtra IR-Cut. W jego miejsce montujemy filtr IR w odpowiedniej gęstości lub filtr z czystego szkła z anty refleksem.

widok na matryce z oryginalnym filtrem
Fabryczny filtr IR-Cut, odcina matrycy światło o długości fali 780nm czyli podczerwień. Ponieważ matryca „widzi” fale dłuższe nawet do 1100nm, tzn właśnie widmo w podczerwieni, producenci aparatów stosują filtry IR-Cut aby uzyskać prawidłowe odwzorowanie obrazu zgodne z tym, co widzimy naszymi oczyma, a one widzą światło od ok. 380 nm do 780 nm. 

filtr z lewej odcina fale IR filtr z prawej odcina fale widzialne

Przeróbka aparatu na podczerwień polega na podmianie filtra odcinającego światło IR na filtr odcinający światło widzialne.  Zaawansowani fotografowie podczerwieni stosują fitry IR o różnej wartości granicznej, montowaliśmy już filtry o gęstości 620nm, 680nm, 780nm. Te poniżej 780nm przepuszczają nieco światła widzialnego, uzyskujemy z takiej mieszanki ciekawe efekty. 

zdemontowane elementy matrycy
Montaż nowego filtra jest trudny ze względu na to, iż technik nie widzi przestrzeni pomiędzy matrycą a filtrem,  właśnie dlatego, że filtr IR odcina pasmo widzialne, dla naszych oczu jest czarny. A pod czarnym  szkiełkiem jest „ciemność”. Dlatego przy montażu trzeba zachować szczególne warunki czystości. 

matryca po zamontowaniu filtra IR 680nm
Efekty fotograficzne zależą od naszej kreatywności i umiejętności w post produkcji. Najprościej obrobić takie zdjęcie zamieniając je w plik czarno-biały. 


zdjęcia wykonane aparatem z filtrem IR-Cut i obok zdjęcia IR
Fotografując w plikach RAW możemy pobawić się bezstratnie w zabawę z kolorami, modyfikując je, mieszając itp. Wycinając poszczególne  kanały możemy kreować kolorystykę.



zdjęcia wykonane aparatem z filtrem IR-Cut i obok zdjęcia IR
 Dostępne na polskim rynku filtry IR niestety nie są pokryte anty refleksem, daje to przy fotografii pod światło ciekawe elekt tzw. Flary świetlnej.


Więcej na temat fotografii IR na stronie http://www.partner.olympus.pl/pasjonaci_jacek_kowalczyk.html

Pozdrawiam  Remigiusz